Svatováclavské slavnosti piva na Zámku – Zábřeh v Ostravě, neboli ostravský OCTOBERFEST, se letos znovu vydařily. 6. ročník akce, která si už získala pevné místo v ostravském kulturním kalendáři, posvětil svoji účastí rekordní počet 27 ti regionálních minipivovarů, které veřejnosti představili přes 70 druhů “živých“ nepasterizovaných nefiltrovaných piv. “V tomto se stáváme největší podobnou přehlídkou na Moravě. Tradiční zářiový termín akce nám nabízí možnost bilancovat a na konci hlavní pivovarnické sezóny představit široké veřejnosti pestrou, barevnou škálu druhů a typů piv z letošního výstavu minipivovarů, které naši sládci umí uvařit,“ říká hlavní pořadatel akce Radovan Koudelka ze Zámku – Zábřeh. 6. ročník Svatováclavských slavností navštívilo 10.000 lidí, kteří vydegustovali 125.000 třetinek piva.
O produkci domácích minipivovarů je mezi lidmi stále větší zájem, proto také jejich počet i jejich výrobní kapacita a profesionalita strmě narůstá. Na severní Moravě a ve Slezsku i v blízké spádové oblasti jich aktivně vaří pivo už téměř 30. „Minipivovarnictví u nás vychází z obrovské tradice. V novodobých dějinách je to u nás ještě stále poměrně mladá disciplina, přesto jsme si velice rychle našli své pevné místo na pivní mapě,“ doplňuje Radovan Koudelka. Podle něj se minipivovarníci ve svém oboru dokáží prosadit obrovskou pestrostí nabídky. “Nejde nám o výši výstavu. Rosteme v druzích piv, každý se snažíme vymýšlet nové speciály a to se nám daří. V tomto je naše konkurenční cesta,“ zdůrazňuje Radovan Koudelka
Na letošních 6. Svatováclavských slavnostech piva měli lidé možnost vychutnat přes 70 druhů piv a speciálů od klasických spodně kvašených ležáků, přes piva svrchně kvašená - pšeničná, tzv. weizen bier, až třeba po piva typu ALE, nebo Stout. V nabídce byl pěnivý mok různé stupňovitosti ve škále 11° - 31°, rozličných chutí, klasická, z nakuřovaných sladů, piva ochucená, ovocná, medová či bylinková. Domácí Zámecký minipivovar PIKARDã vystavil k této příležitosti 13° Svatováclavský speciál. Jde o pivo s více než 170 letou tradicí, pivo druhu Vienna Lager, tedy Vídeňský ležák, pivo, které má díky speciálnímu vídeňskému sladu jedinečné vlastnosti,“ doplňuje Radovan Koudelka. Podle něj byl mezi lidmi všeobecně největší zájem vyzkoušet pivní speciály o síle 13 a více stupňů „Zjednodušeně se dá říct, že toto je spíše výsadou mužů. Ženy inklinují k pivům lehčím, medovým, bylinkovým, pšeničným a ochuceným,“ upřesňuje Radovan Koudelka.
Seznam minipivovarů
1. Minipivovar Lipník
2. Minipivovar Bravůr - Loučná nad Desnou
3. Líšeňský pivovar - Brno
4. Pivo Franz - Ostrava
5. Měšťanský pivovar- Polička
6. Pivovar Vyškov
7. Svatováclavský pivovar - Olomouc
8. Pivovar Černá hora
9. Hostinský pivovar Excelent - Rýmařov
10. Minipivovar Slezan – Leskovec
11. Minipivovar Krmelín
12. Městský pivovar Štramberk
13. Minipivovar Koníček - Vojkovice
14. Minipivovar Hukvaldy
15. Pivní rozmanitost
16. Hlučínský Starý pivovar AVAR
17. Biovar Qásek – Ostrava
18. Valašský pivovar v Kozlovicích
19. Rožnovský pivovar
20. Rohovský minipivovar Rohan
21. Pivovar Rampušák - Dobruška
22. Minipivovar Valášek - Vsetín
23. Minipivovar Studánka - Liberec
24. Minipivovar Kocour - Varnsdorf
25. Minipivovar U Hušků - Běleč
26. Minipivovar Saxenberg - Český Těšín
27. Zámecký minipivovar PIKARD© - Ostrava – Zábřeh
Další informace:
www.zamek-zabreh.cz